Kamu Akaryakıt Tedarikinde Büyük Adım

15.12.2021

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyacı olan akaryakıtın tedariki amacı ile 2020 yılı başından bu yana Finansal Aracılık Hizmeti vermektedir.

2020-2021 döneminde 2 yıldır uygulanan finansal aracılık hizmeti kapsamında kamu kurum ve kuruluşları %10 indirim oranıyla akaryakıt tedarikini gerçekleştirmiş ve taşıt sayısı 70.000’i geçmiştir. Böylece kamuya yaklaşık 140 Milyon TL tasarruf sağlanmış, elektronik sistemlerin uygulanmasıyla insan kaynağı yönünden kolaylık sağlanarak akaryakıt tedariki sürecinde yaşanabilecek risklerin ortadan kaldırılması için büyük bir adım atılmıştır.

Yeni döneme ilişkin, 30 Eylül 2021 tarihinde yapılan ihale neticesinde, kamu kurum ve kuruluşlarının akaryakıt ihtiyacının karşılanması için 16.12.2021-10.01.2025 tarihleri arasını kapsayacak şekilde Petrol Ofisi A.Ş. ile sözleşme imzalanmıştır.

Böylece, bugüne kadar pompa fiyatları üzerinden %10 olarak uygulanan indirim oranı, yeni dönemde %14 olarak uygulanacak olup daha fazla kamu kurum ve kuruluşunun sisteme dahil olması ile kamu adına daha da büyük bir tasarruf sağlanacağı beklenmektedir.

İlk defa DMO’dan akaryakıt tedarik edecek kamu kurum ve kuruluşları KamuTOS’a, müşteri hesaplarından giriş yaptıktan sonra KamuTOS sekmesinden erişim sağlayabilmektedir. (Müşteri hesabı olmayan kamu kurum ve kuruluşları https://www.dmo.gov.tr/Account/Login/Musteri üzerinden kayıtlarını oluşturabilirler.)

KamuTOS’a giriş yapabilmek için müşteri girişi yaptıktan sonra Akaryakıt Taahhütnamesinin doldurularak Genel Müdürlüğümüze posta/faks/KEP/EBYS üzerinden iletilmesi gerekmektedir. Bu işlem sonrasında Operasyonel Süreçler Daire Başkanlığı Akaryakıt Satışları Şube Müdürlüğünce KamuTOS’un müşteri hesaplarına tanımlanması işlemi yapılacaktır. Bu işlem gerçekleştiğinde taşıtlara ilişkin süreçler KamuTOS üzerinden elektronik olarak gerçekleştirilebilecektir.

KamuTOS’u halihazırda kullanan müşterilerimiz yeni döneme ilişkin Taahhütnamelerini ilettikten sonra daha önce kullandıkları sistem üzerinden işlemlerine devam edebileceklerdir.

Kamu kurum ve kuruluşları KamuTOS üzerinden taşıt bilgilerinin girişi, tüketim bilgilerini görüntüleme, taşıt ekleme/çıkarma, filo yönetimi ve limit belirleme gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedirler.

Akaryakıt alımına ilişkin olarak daha fazla bilgiye https://www.dmo.gov.tr/MusteriIslemleri/Akaryakit linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu aşamada gerçekleştirilecek olan DMO Akaryakıt Finansal Aracılık Hizmeti, Taşıt Tanıma Cihazı ile alınan akaryakıtı kapsamaktadır.

  • Kamu kurum ve kuruluşları “DMO’dan Yapılacak Akaryakıt Alımına İlişkin Taahhütname” yi,
  • Belediyeler ise “Belediyeler Tarafından DMO’dan Yapılacak Akaryakıt Alımına İlişkin Taahhütname”yi iletmeleri suretiyle faydalanabileceklerdir.

Önemle duyurulur.