Yeni Ekonomi Programı (YEP) İle DMO’nun Merkezi Satınalmadaki Rolü Güçlenecek

2.10.2020

29.09.2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın sunumunu gerçekleştirdiği Yeni Ekonomi Programı (YEP)’nda Genel Müdürlüğümüze önemli görevler verildi.

Sn. Albayrak, yeni dönemde Devlet Malzeme Ofisi’nin merkezi satınalmadaki rolünün genişletilmesi ile müthiş olumlu neticeler almaya başladıklarını, alımların yüzde 30-40 daha ucuz olduğu sağlık sektöründeki sorunun da bugün, yarın biteceğini ve imzaların atılacağını ifade etti ve ‘’Aynı enerjide yaptığımız yerlileştirme modelini sağlık alanında da DMO eliyle yerlileştireceğiz, hem tahsilat hem ucuzluk hem Ar-Ge'nin de Türkiye'ye bu manada dönüşümü ile müthiş bir dönüşüm hikayesi yaşayacağız.’’ dedi.

Programın Kamu Maliyesi ile ilgili alınacak Politika ve Tedbirler başlığı altında; ‘’Devlet Malzeme Ofisi’nin ülke kalkınmasında ihtiyaç duyulan kamu alım politikalarını destekleyen uluslararası ölçekte öncü bir merkezi satın alma kurumuna dönüsümü sağlanacaktır.’’ ifadelerine yer verildi.

Programda, ‘’Bahsedilen politika ve tedbirlerle uyumlu olarak YEP’ in temel amaçlarına ve temel makroekonomik hedeflerin gerçekleştirilmesine hizmet eden, uzun vadede bireysel ve toplumsal gelişimi güçlendirmeyi hedefleyen takvimlendirilmiş eylem ve projeler hayata geçirilecektir.’’ ifadelerine yer verildi. Bu eylem ve projelerin Kamu Maliyesi başlığı altında;  ‘’İlaç, aşı, tıbbi cihaz başta olmak üzere sağlık alanında ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak ileri teknoloji yatırımlarına DMO tarafından alım garantisi sağlanacaktır.’’ eylemi yer aldı.

Yeni Ekonomi Programı Sunumu İçin Tıklayınız